maandag 29 februari 2016

Bronvermelding van een bronvermelding

De meeste gestelde vraag aan het Auteursrecht Informatiepunt over APA is: Hoe verwijs ik naar een bron waarin de auteur zelf ook een bron noemt?

In de Publication Manual of the American Psychological Association wordt in § 6.17 'Secondary Sources' op pagina 178 een uitleg gegeven. Aangeraden wordt om secundaire bronnen spaarzaam te gebruiken, met andere woorden: probeer indien mogelijk de originele bron te raadplegen.

Het is echter mogelijk dat de originele bron niet beschikaar is: het boek is niet meer leverbaar of te leen, het tijdschrifartikel kan niet gevonden worden of de website is offline. Het is ook mogelijk dat het origineel geschreven is in een taal die je niet spreekt. In dat geval wordt de originele (primaire) bron alleen genoemd in de tekst evenals de secundaire bron. In de bronnenlijst wordt alleen de secundaire bron genoemd, dit is immers de enige bron die geraadpleegd is.


In onderstaand citaat uit Handboek praktijkgericht onderzoek verwijst Ferdi Migchelbrink op pagina 102 in § 2.53 'Het narratieve interview' naar het boek Qualitative research interviewing van Tom Wengraf uit 2011:
Een dergelijke startvraag wordt ook wel SQUIN genoemd, een zogeheten Single Question Inducing Narratives (Wengraf 2001).

Het boek van Wengraf is niet aanwezig is in de collectie van de Studiecentra HAN en staat ook niet online. Wie naar bovenstaand citaat verwijst noemt in de tekst zowel Wengraf als Migchelbrink, in de bronnenlijst alleen Migchelbrink:
Tekst – voorbeeld 1
… als startvraag is gekozen voor een SQUIN, oftewel Single Question Inducing Narratives (Wengraf, 2001, in Migchelbrink, 2014, p. 44) …
Tekst – voorbeeld 2
… Wengraf (in Migchelbrink, 2014) noemt deze startvraag SQUIN (Single Question Inducing Narratives) …
Bronnenlijst
Migchelbrink, F. (2014). Handboek praktijkgericht onderzoek: Zorg, welzijn, wonen en werken (2e druk). Amsterdam: SWP.

Wanneer Migchelbrink deze bron zou citeren is de verwijzing:
… (Wengraf, 2001, geciteerd in Migchelbrink, 2014) …

Het noemen van het jaartal van de bron van Wengraf is niet verplicht maar kan het verschil tussen beide bronnen verduidelijken.

Is het niet duidelijker om alleen de originele bron te noemen, zowel in de tekst als in de bronnenlijst? Nee, want in de bronnenlijst worden alleen de bronnen genoemd die de auteur van de tekst heeft geraadpleegd. Bovendien is het mogelijk dat de secundaire bron een eigen interpretatie van de primaire bron geeft die niet overeenkomt met wat de oorspronkelijke auteur bedoeld heeft. Daarnaast kan het zijn dat de secundaire bron niet alle gegevens noemt van de primaire bron die nodig zijn voor een juiste vermelding volgens de APA richtlijnen.
 

2 opmerkingen:

  1. Wat gebeurt er als een auteur wel een naam noemt van een andere auteur, maar deze niet officieel vermeld?

    Bijvoorbeeld janssen die citeerd: in de Grote van Dale staat .....

    Naar de Grote van Dale wordt hier niet officieel verwezen...

    En moet je als je een citaat overneemt van een bron in een bron het paginanummer niet meer vermelden?

    BeantwoordenVerwijderen
  2. In dit voorbeeld voeg je 'in' toe zodat duidelijk is dat je Jansen hebt geraadpleegd en dat deze bron naar een woordenboek verwijst:

    ... in de Grote Van Dale (in Jansen, jaartal, p. X) ...

    Wanneer je Jansen citeert komt het paginanummer er ook bij, als je Jansen parafraseert is het niet verplicht.
    Grote Van Dale is een titel, zet deze naam cursief.

    BeantwoordenVerwijderen